dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Sklep online
Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter

Murator 08/2015

  • Kiedy wybrać pompę ciepła, a kiedy lepszy okaże się kocioł na biomasę?
  • Poznaj zalety sufitów podwieszanych
  • Kilka pomysłów na posadzkę tarasu
  • Nowoczesne okna z PCW
  • Jak wykończyć komin systemowy?
  • Instalacja gazowa w domu

Dodatki

  • "Wnętrzarskie hity. 10 najmodniejszych rozwiązań do nowoczesnego domu"
więcej
Aktualności
Dobra wiadomość dla Czytelników, dla których lajkowanie i wpisywanie komentarzy jest codziennością - można nas znaleźć na FB! W ten sposób łatwiej będzie nam się kontaktować. Pierwsi polubili nas zainteresowani budową domku ogrodowego, którego projekt zamieściliśmy w lipcowym "Muratorze". Zobaczcie, jakie zdjęcia nam przysłali: https://www.facebook.com/magazyn ...
Nowelizacja prawa budowlanego przyniosła zmiany. Jeśli wybudowanie domu jednorodzinnego nie ogranicza możliwości zagospodarowania sąsiednich działek, inwestor może wybrać, czy woli skorzystać z uproszczonej procedury zgłoszenia, czy wystąpić o wydanie decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę. Dotyczy to większości domów wolno stojących. Natomiast budowa budynków bliźniaczych i szeregowych zawsze wymaga pozwolenia.
W „Muratorze” 6/2015 w artykule pt."Łączniki i gniazda wtyczkowe" opisujemy zasady podłączania łączników i gniazd wtyczkowych do instalacji elektrycznej. Rysunek nr 5 na s. 152 pokazuje odwrotny układ przewodów. Obok przedstawiamy prawidłowy.
Od 28 czerwca 2015 r. budowa wolno stojącego domu jednorodzinnego – gdy jego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której został zaprojektowany – nie wymaga uzyskania decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę.
Targi ISH – Frankfurt 2015
Międzynarodowe targi instalacji sanitarnych, ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji to największe wydarzenie tej branży w Europie. Śmiało można powiedzieć, że kreuje trendy i wyznacza kierunki rozwoju. W ciągu czterech dni targi odwiedziło prawie 200 tys. osób.
Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny DOM DOSTĘPNY na rok 2021
We wrześniu ubiegłego roku miesięcznik „Murator” ogłosił konkurs na projekt domu jednorodzinnego opracowany zgodnie z warunkami technicznymi obowiązującymi od 2021 r. Dziś prezentujemy jego laureatów. Poznaj zwycięzców konkursu DOM DOSTĘPNY na rok 2021.
Patronaty
Mistrzostwa Polski Branży Budowlanej w Żeglarstwie Morskim
Już po raz ósmy miłośnicy żeglarstwa wystartują w Mistrzostwach Polski Branży Budowlanej w Żeglarstwie Morskim. Tegoroczne regaty odbędą się tradycyjnie w Chorwacji, w terminie 05-12 września 2015. Do udziału w nich zaprasza FAKRO Sailing Team.
Relacja z VIII Forum Energetyki Prosumenckiej
W maju byliśmy gośćmi VIII Forum Energetyki Prosumenckiej zorganizowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej. Wiodącym tematem była oczywiście niedawno uchwalona ustawa o odnawialnych źródłach energii i wprowadzona do niej w ostatniej chwili tak zwana poprawka prosumencka przyznająca taryfy gwarantowane dla mikroprosumentów (źródła energii do 10 kW).
Konkursy
We wrześniu ubiegłego roku miesięcznik „Murator” ogłosił konkurs na projekt domu jednorodzinnego opracowany zgodnie z warunkami technicznymi obowiązującymi od 2021 r. Dziś prezentujemy jego laureatów. Poznaj zwycięzców konkursu DOM DOSTĘPNY na rok 2021.
Pobierz bezpłatny poradnik remontowy dla wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości. Zawiera on mnóstwo przydatnych wskazówek i rad specjalistów z różnych dziedzin z zakresu technologii budowlanych, prawa, finansów, które pomogą przygotować się do remontu i ułatwią jego przeprowadzenie.
e-wydania
Wydania specjalne
Dach i Poddasze
Wciąż największą popularnością cieszą się projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym. Kusi wyobrażenie przytulnych wnętrz pod skosami. Ale trzeba pamiętać, że w zależności od tego, jaką...
Dach i Poddasze
Dom Energooszczędny
Numer Specjalny Muratora to unikalne na rynku kompendium wiedzy na temat energooszczędności. Na 216 stronach przedstawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące projektowania oraz zasad budowania ciepłych i...
Dom Energooszczędny

Murator to najchętniej czytany miesięcznik dla budujących i remontujących domy. W Muratorze znajdziesz fachowe porady dotyczące nie tylko budowania i remontu domów jednorodzinnych. Podpowiadamy, jaki wybrać projekt domu, jak zabrać się za prace wykończeniowe a także jakie są najważniejsze zasady projektowania wnętrz. Murator to rzetelne artykuły na temat planowania i budowy instalacji elektrycznej, grzewczej czy wodno-kanalizacyjnej. Z miesięcznika dowiesz się, jakie wybrać urządzenia grzewcze, aby koszty ogrzewania były jak najniższe. Wyjaśniamy też, jak właściwie interpretować prawo budowlane i warunki techniczne. Jak prowadzić rozmowy z ekipą budowlaną, jak kontrolować poszczególne etapy budowy domu. Dzięki naszym poradom wybudujesz po prostu piękny i nowoczesny dom. Z Muratorem budowa domu i remont domu będą prostsze.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.